ثبت پسوند .PersianGulf

نوشته شده توسط MR MOHIT on . ارسال از : دامنه

domain-register

آیکن (ICANN) طبق برنامه از قبل تعیین شده از ۲۲ دی‌ماه ۱۳۹۰ امکان ارسال درخواست‌های ثبت دامنه‌های سطح بالای جدید را باز کرد.
این سیستم که به صورت آنلاین کار می‌کرد، تا دهم ۱۰ خرداد ۱۳۹۱ برای ثبت درخواست‌ها بازماند

آیکن (ICANN) طبق برنامه از قبل تعیین شده از ۲۲ دی‌ماه ۱۳۹۰ امکان ارسال درخواست‌های ثبت دامنه‌های سطح بالای جدید را باز کرد.
این سیستم که به صورت آنلاین کار می‌کرد، تا دهم ۱۰ خرداد ۱۳۹۱ برای ثبت درخواست‌ها بازماند و دو هفته بعد از آن نیز فهرست پسوندهای درخواستی اعلام عمومی شد.
نتایج به دست آمده جالب توجه بود. در مجموع ۱۱۵۵ شرکت در این فراخوان شرکت کرده و ۱۹۳۰ درخواست برای ۱۴۰۹ پسوند ارائه داده بودند. از مجموع ۱۹۳۰ درخواست، ۵۳ درصد پسوندهای عمومی (استاندارد)، ۳۴ درصد علایم تجاری (برند)، ۶ درصد پسوندهای غیر انگلیسی (IDN)، ۴ درصد پسوندهای مختص گروه یا اجتماع خاص (Community Based) و ۳ درصد هم مربوط به مناطق جغرافیایی و شهرها بود.
در این میان تعداد زیادی درخواست پسوندهای عمومی انگلیسی نیز از کشورهای حاشیه خلیج فارس ارائه شد.
در مجموع از کشورهای منطقه خاورمیانه ۶۲ درخواست ارسال شد که ۳۶ مورد مربوط به امارات، ۱۰ مورد ترکیه، ۵ مورد بحرین، ۵ مورد عربستان، ۳ مورد بحرین، ۲ مورد کویت و یک مورد مربوط به عراق است و در کمال تعجب، هیچ نامی از ایران در این میان به چشم نمی‌خورد.
اما آنچه ماجرا را جالب‌تر کرد این بود که درخواست پسوندهایی مختص ایران از سوی یک شرکت ترک به ثبت رسیده بود. شرکت ترک AGIT علاوه بر نام‌های دامنه اسلامی .islam و .halal پسوندهای .shia، .PersianGulf و .Pars را درخواست کرده بود. همین نام‌ها حساسیت‌هایی را برانگیخت و گمانه‌زنی‌های متنوع را در رسانه‌های کشور ایجاد کرد.
اما بررسی‌های فناوران نشان داد که این شرکت، مالکیتی ایرانی دارد و اتفاقاً مشاور آن نیز یک ایرانی شناخته شده و فعال در زمینه امور مربوط به نام‌های دامنه است.
منبع:itna.ir

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد